www.powwow.cz – stránky českých powwow

Southern Women´s Traditional Dance

„Ženský tradiční tanec jižního stylu“

    

Takzvaný „jižní styl“ (Southern Style) se vyvinul u kmenů jižních plání, mezi něž patří například kmeny Kajowů (Kiowa), Komančů (Comanche), jižních Šajenů (Cheyenne), Ponků (Ponca), Osedžů (Osage) nebo Póníů (Pawnee). Tanečnice tradičního jižního stylu mají většinu znaků svého tance, stejně jako historii, téměř totožnou s výše uváděným ženským tradičním tancem severního stylu. Důležitou roli při rozhodnutí rozdělit tyto taneční kategorie hrála hrdost na vlastní kmenovou identitu. Dovolím si zde proto pouze vyjmenovat několik odlišností, které je možné u těchto rozdělených tanečních kategorií pozorovat.

Tanečnice Southern Women´s Traditional Dance tančí pochopitelně na jižní styl písní, který má lehce odlišnou strukturu než-li styl severní.

Mnohem častější je zde také používání látkových šatů, a to i takových, které jsou vyrobeny z moderních materiálů (například ze saténu). Tyto látkové šaty mají na sobě specifické našívané aplikace, které se staly natolik populární, že je v současné době můžeme najít i na kostýmech moderních ženských tanečních kategorií, kterými jsou rolničkový a pestrý šálový tanec.

Taneční kroky tanečnic jižního stylu jsou o něco málo plynulejší než kroky severních tanečnic, které své kroky (sice téměř neznatelně a kratičce, ale přeci jen) přerušují.